میراث فرهنگی

یافته‌های جدید باستان‌شناسی «چمن تپه لیلان» در موزه آذربایجان به‌ نمایش گذاشته می‌شود

یافته‌های جدید باستان‌شناسی محوطه تاریخی تپه چمن شهرستان لیلان در موزه آذربایجان به مناسبت فرا رسیدن هفته بزرگداشت میراث‌فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها به نمایش در می‌آید.

به‌گزارش سَس نیوز به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی، یافته‌های مسی جدید باستان‌شناسی در تپه چمن شهرستان لیلان که تاریخ استفاده از مس را در ایران به ۹ هزار سال قبل منتقل می‌کنند، به مناسبت بزرگداشت هفته میراث‌فرهنگی و روزجهانی موزه‌ها در موزه آذربایجان تبریز به‌نمایش گذاشته خواهند شد.

این مجموعه آثار که متعلق به دوره نوسنگی هستند با قدمتی ۹ هزار ساله تغییرات عظیمی در علم باستان شناسی ایران ایجاد خواهند کرد. به‌گونه‌ای که یافته‌های جدید محوطه تاریخی لیلان، انقلابی عظیم در علم باستان‌شناسی در ضمینه تاریخ استفاده از فلز مس توسط بشر ایجاد خواهد کرد.

صفحات مسی که از قبور و اسکلت‌ها بدست آمده‌اند گویای شواهدی تاریخی مبنی بر سکونت انسان در این محوطه است که طی کاوش‌های جدید باستان‌شناسان زیورآلات سنگی، گچی، ابزارآلات باستانی، صفحات مسی و همچنین آثار سفالی متعلق به دوره نوسنگی از این محوطه بدست آمده‌اند.

صفحات مسی به همراه سایر اشیاء و آثار سفالی در روز شنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری مصادف با روز جهانی موزه‌ها، در موزه آذربایجان در معرض دید عموم مردم قرار خواهند گرفت.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

بالا