محیط زیست

افتتاح دو پروژه محیط زیستی در بناب

در سومین روز هفته هوای پاک همراه با راویان پیشرفت تبریز و بناب دو پروژه محیط زیستی شامل تصفیه خانه فاضلاب صنعتی واحد آذرتاک و سیستم دداستینگ مجموعه فولاد صنعت شهرستان بناب افتتاح شد.

به گزارش سَس نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ،همزمان با سومین روز از هفته هوای  پاک، با حضور  جبار ذاکری معاون عمرانی استاندار، شهنام اشتری مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی و رضا لعلی فرماندار شهرستان بناب بهمراه برخی خبرگزاریهای تبریز و بناب در قالب راویان پیشرفت ، دو پروژه زیست محیطی، شامل تصفیه خانه فاضلاب صنعتی واحد آذرتاک و سیستم دداستینگ مجموعه فولاد صنعت شهرستان بناب، با هزینه ای بالغ بر ۶۳ میلیارد تومان، افتتاح شد.

معاون عمرانی استاندار در حاشیه آیین این افتتاح‌ها گفت: واحد تولیدی آذرتاک بناب برای اجرای تصفیه خانه فاضلاب که در طول یکسال به بهره‌برداری رسیده، اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان هزینه کرده است؛ که عمده هدف از این طرح، صرفه جویی در مصرف آب بوده و در فاز‌های بعدی نیز با پدیده باز چرخانی آب، باعث کاهش مصرف آب می شود.

ذاکری در ادامه تصریح کرد: ظرفیت روزانه ۸۴ متر مکعب، موجب می شود، پارامتر‌های آلاینده محیطی را به کمتر از حد مجاز استاندارد زیست محیطی منبع پذیرنده، تقلیل دهد.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت الزامات زیست محیطی توسط واحد‌های تولیدی و صنعتی و معدنی همگام با تولید و اشتغال و رونق اقتصادی، خواستار توجه سایر واحد‌های تولیدی به رعایت ضوابط و الزامات زیست محیطی شد.

ذاکری، افزود: مجموعه فولاد صنعت بناب نیز برای راه اندازی سیستم دداستینگ که از نوع داگ هاوس و با ظرفیت مکش سیصد هزار متر مکعب در ساعت است و شامل سیستم غبارگیر کیسه‌ای برای کاهش ذرات خروجی به کمتر از ده میلی گرم بر متر مکعب، طراحی شده است، اعتباری بالغ بر ۵۷ میلیارد تومان در طی سال جاری هزینه کرده است.

معاون عمرانی استاندار در ادامه به آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: امروزه آلودگی هوا از اهمیت بالایی برخوردار بوده و از برنامه‌های دولت، کاهش آلاینده‌های هوا و محیط زیست است و به این منظور با سرمایه گذاری در کارخانه هایی مثل فولاد بناب، چند مورد از کوره‌های این کارخانه دداستینگ (غبار گیری) شد تا آلودگی هوا به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

در ادامه این مراسم شهنام اشتری مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی نیز ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن روز هوای پاک اظهار داشت: محیط زیست همواره به دنبال کاهش آلایندگی‌های هوا بوده و در همین راستا با تمام پدیده‌هایی که باعث آلوده شدن هوا و محیط زیست می‌شوند برخورد خواهد کرد.

مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی نیز در خصوص مازوت سوزی در نیروگاه حرارتی سهند بناب، گفت: محیط زیست همواره مخالف استفاده از مازوت به عنوان سوخت نیروگاه بوده اما نمی‌توانیم شاهد تعطیل شدن این منبع برق در استان باشیم.

وی افزود: از طریق دستگاه‌های مختلف به دنبال کاهش آلایندگی‌های نیروگاه حرارتی سهند بناب و افزایش استفاده از گاز به عنوان سوخت اول این نیروگاه در طول سال هستیم.

مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی در پایان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص فعالیت کارخانه کاوه سودای مراغه گفت: بحثی که امروز بسیار در مجالس مختلف گفته می‌شود انتقال پساب این کارخانه به دریاچه بوده که این کار می‌بایست انجام می‌شد تا به محیط زیست آسیب وارد نشود.

رضا لعلی نیز صبح امروز در حاشیه افتتاح فاز دوم دداستینگ کوره‌های ذوب القایی فولاد صنعت بناب در جمع خبرنگاران استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: از ابتدای دولت آیت الله رئیسی تا به امروز بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه‌های عمرانی، صنعتی و کارگاهی در شهرستان بناب انجام شده است.

فرماندار شهرستان بناب با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین هدف دولت فعلی اتمام پروژه‌های نیمه تمام می‌باشد، گفت: در همین راستا بیش از ۲۸ پروژه درمانی و چندین پروژه ورزشی و خدماتی در این شهرستان در حال تکمیل و بهره‌برداری هستند.

وی افزود: یکی از اقدامات خوب دولت آیت الله رئیسی توجه به اتمام پروژه نیمه تمام فاز دوم نیروگاه حرارتی سهند بناب است که با اعتباری بیش از ۲۵۰ میلیون دلار این پروژه در سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری خواهد رسید.

لعلی خاطرنشان کرد: چندین پروژه بزرگ دیگر از جمله پروژه بزرگ کنارگذر شرقی، بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی، استادیوم ورزشی ۱۵ هزار نفری بناب و چندین پروژه خدماتی و عمرانی دیگر در این شهرستان با رشد بسیار چشمگیری در حال اتمام هستند.

مقام عالی دولت در شهرستان بناب با تاکید بر اینکه دولت آیت الله رئیسی به دنبال رزومه کاری و یا نمایش اقدامات و خدمات خود نیست، گفت: اگر دولت به دنبال خودنمایی بود قطعاً برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام که از دولت قبلی باقی مانده‌اند این گونه اعتبارات بزرگ را مدنظر قرار نمی‌داد.

فرماندار شهرستان بناب در انتهای صحبت‌های خود با اشاره به پیش رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان گفت: این انتخابات برای ادامه کشور و امنیت بسیار اهمیت داشته و مردم می‌بایست با مشارکت صددرصدی خود آینده کشور را خود تعیین کنند.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

بالا